Patří k nejšťavnatějším a nejchutnějším masům na světě. Bůček si zamiloval i pipMaster a prohlašuje o něm, že ho nejde ničím nahradit. Obzvláště ten z grilu, špikovaný česnekem a feferonkami, který nejlépe chutná s vychlazeným českým ležákem a je skvělý jak za tepla, tak za studena a jeho přípravu zvládne úplně každý.
„Najdete ho snad ve všech světových kuchyních a jeho konzumace je požitkem,“ říká hned v úvodu epizody grilovací akademie David Kubricht. Tuk bůčku je totiž nositelem chuti a jeho střídmá konzumace vám čas od času určitě neuškodí. Naopak, je plný bílkovin a vitamínů, zejména skupiny B a nejvíce B1, který je důležitý pro správnou funkci vašeho metabolismu.
Začněte tím, že z něho nejprve sundáte kůži. „Tenhle parádní bůček z plemene Duroc je z farmy v Kostelecké Lhotce, který má skvělou chuť, kterou dostává ze syrovátek z místní mlékárny,“ upozorňuje na kvalitu masa pipMaster. V podhůří Orlických hor mají vepříci mnohem více životního prostoru a veškeré krmivo je pouze regionálního charakteru. „Toto maso najdete na Rohlíku pod značkou Maso!,“ dodává pipMaster.
V dalším kroku udělejte špikovacím nožem do masa vpichy. Dejte si jen pozor, abyste maso nepropíchli úplně. Do vpichů vpravte stroužky oloupaného česneku a sterilované kulaté feferonky. Pro hezčí mozaiku za řezu vkládejte česnek s feferonkami střídavě. „Čím víc česneku a feferonek dokážete do bůčku vpravit, tím bude chutnější,“ radí pipMaster.
„A protože tuk bůčku je nejlepším nositelem chuti, ukážu vám dvě varianty chutí s různými kořenícími ruby,“ pokračuje pipMaster. Jeden s klasickou nepálivou kořenící směsí z cukru, česneku, cibule, petržele a soli. A druhý s nejuniverzálnější směsí základních koření ze soli, pepře, granulované cibule a česneku. Obě směsi jsou vhodné jak na malé, tak velké kusy masa.
Našpikované kusy bůčku položte na mřížku a okořeňte ze všech stran. „Je to velký kus masa, nebojte se kořenit hodně, je potřeba, aby maso bylo výrazné,“ upozorňuje pipMaster. S takto připraveným bůčku můžete do grilu.
Použít můžete gril na dřevěné uhlí anebo plyn. V obou případech použijte gril s poklopem. Ten roztopte na 150 stupňů a do rozžhaveného uhlí přidejte pár špalíků ovocného dřeva na zauzení nebo zauzovacích pelet v případě plynového grilu. Grilujte nepřímou metodou, to znamená, že maso není v přímém kontaktu s ohněm.
Maso vložte do grilu a píchněte do něj teplotní sondu, na které nastavte teplotu 90 stupňů v jádru masa. K hlídání teploty zvolil pipMaster kapesní teploměr se dvěma sondami INKBIRD, který mimochodem koupíte také na Rohlíku. „Tento má v sobě navíc bluetooth, takže ho můžete snadno spárovat s mobilní aplikací a jakmile naměřená teplota dosáhne přednastavené teploty pošle vám upozornění, že máte hotovo,“ doporučuje pipMaster. A pokud máte rádi extra zauzený bůček, grilujte ho při teplotě 120 stupňů asi 3 hodiny.
Bůček se v grilu bude dělat zhruba dvě hodiny. „Za mě se nejlépe konzumuje, když ho po vyndání necháte napůl vystydnout,“ přidává svůj tip pipMaster. Odpočinuté maso nakrájejte na 5 milimetrové plátky. „Vidíte, že i když je vlažný, krásně z něho teče tuk,“ říká pipMaster.
Servírujte s pokrájenou nakládanou okurkou. „A k takového české klasice patří klasické české pivo,“ dodává mistr grilu. Vybral Nachmelenou opici, mnohokrát oceněný český ležák, spodně kvašený s jemnou hořkostí, který se nejlépe hodí k vepřovému masu a obecně k tradiční české kuchyni.
„Kdepak, bůček je bůček, ten prostě ničím nenahradíš. A to parádně hořké vychlazené pivo k tomu hraje nádherně dohromady,“ říká spokojený pipMaster.