Kdo se bojí umístit na gril pořádný kus masa, připravuje se o skvělý zážitek, kdy se jeho udělané části postupně odkrajují a party na zahradě tak může probíhat v podstatě stále. Jak na to, aby vše klaplo, ukáže v dalším díle Grilovací akademie pipMaster se svými kamarády a hosty.
Maso, které váží více kilogramů, patří na rotisserii. Není to nic složitého, v podstatě se jedná o přípravu pomocí dlouhé špízové jehly. Název pochází z francouzštiny a v překladu znamená grilovačka. Nad ohněm se maso nabodnuté na rožeň pomalu otáčí. „Rotisserie rozšíří možnosti grilu.
Grilovat se dá kebab, kuřata, krůta, husa, ale i sele, jehně nebo celá vepřová kýta. Fantazii se meze nekladou,“ říká Ondřej Kovář, který stojí za konstrukcí jedinečného grilu Vulcanus z patinující oceli COR-TEN. Ta má dlouhou životnost, a protože vydrží jakékoliv venkovní podmínky, grilovat se tak dá celý rok, i v zimě.
„Maso - my budeme grilovat vepřovou krkovici a krůtí prsa - je třeba předem naložit do láku a pak ho během grilování potírat speciální marinádou. Na to nebudeme používat běžnou mašlovačku, ale uděláme si přírodní z čerstvých bylinek“ upozorňuje Štěpán Danihel, šéfkuchař olomoucké restaurace Long Story Short Eatery & Bakery, který se učil kuchařskému umění i v Řecku.
„Lák je výborný v tom, že se dostane sůl až ke kosti masa, marináda zase v kombinaci s ním udělá na jídle krásnou krustičku,“ vysvětluje Heneš s tím, že na výsledek, kdy se maso rovnoměrně propéká otáčením na špízu, je třeba počkat aspoň hodinu a půl.
„Součástí rotisserie je samozřejmě motor, který zvládne otáčet až čtyřicet kilogramů těžké kousky,“ vysvětluje Kovář. „Díky rotisserii zůstávají volné další plochy grilu a může se tak na nich dělat třeba přílohová zelenina,“ radí pipMaster.
„Zkuste vedle cukety a paprik i mladé zelí rozpůlené na půlku, stačí je posolit a popepřit. Třeba u cukety ale pozor na to, aby se do ní nevsáklo příliš mnoho oleje,“ upozorňuje Štěpán, když krájí zeleninu nožem Nakiri japonského stylu ze série Dellinger Okami 3. Svým tvarem připomíná sekáček na maso, ale s čepelí dlouhou 170 milimetrů se dá snadno nakrájet všechna zelenina na drobné kostičky nebo proužky.
K hotovému masu se kromě zeleninové přílohy hodí i nejrůznější chutney, hořčice, dresinky. Sáhnout je také možné po balíčku delikates ke grilu od české firmy Marmelády s příběhem. Kromě beraních rohů obsahuje například chilli hořčici, mango chutney a pro milovníky středomořské kuchyně i sušená rajčata.
„Kdo je netrpělivý, může maso z rožně odkrajovat postupně, takže se bude i postupně dopékat,“ prozrazuje jednu ze svých chytrých vychytávek Heneš. Maso lehce oddělí ostrý plátkovací nůž 9´´Dellinger Okami 3 layers AUS10. Umí udělat tenké plátky, a je jedno, jestli jde o maso syrové nebo už hotové. Práce s ním je jednoduchá, přesná a rychlá. Díky tomu si maso uchová svou šťavnatost. Každý nůž je ručně broušený a při vysoké tvrdosti jádra dosahuje až extrémní ostrosti.